
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3.1 mm |
| Width | 1.7 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 1.3 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Manufacturer Package Identifier | SOT26 (SC74R) |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Output Current | 10 A |
| Max Power Dissipation | 1.1 W |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Power Dissipation | 1.1 W |
| Max Output Current | 10 A |
| Number of Channels | 1 |
| Continuous Drain Current (ID) | 4 A |
| Element Configuration | Dual |
| Operating Supply Current | 50 nA |
| Channel Type | Single |
| Number of Outputs | 1 |
| Fall Time | 35 ns |
| Rise Time | 48 ns |
| Nominal Supply Current | 50 nA |
| Number of Drivers | 1 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Packaging | Reel |
| Configuration | Inverting |
| Gate Type | IGBT, SiC MOSFET |
| RoHS | Compliant |
Stock: 2285
Distributors
pcbx
Unit Price$0.46579
Ext.Price$0.46579
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.46579 | $0.46579 |
| 10 | $0.36720 | $3.67200 |
| 25 | $0.33322 | $8.33050 |
| 50 | $0.30239 | $15.11950 |
| 100 | $0.27441 | $27.44100 |
| 300 | $0.25698 | $77.09400 |
| 500 | $0.24066 | $120.33000 |
| 1000 | $0.22533 | $225.33000 |
